اتصالات UPVC

اتصالات UPVC

هنگامی که به دنبال بهترین مصالح ساختمانی برای دفتر یا خانه خود هستید، احتمالاً به دنبال لوازم بادوام و باکیفیت هستید که می توانند در هر سازه ساختمانی نصب شوند و عمر طولانی داشته باشند. به این ترتیب، هنگام انتخاب پنجره های جدید یا لوله های جدید، بهتر است مزیت موادUPVC  را درک کنید. همچنین باید برتری هر یک از مواد UPVC و PVC را بدانید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید تا خدمات طولانی مدت، مقرون به صرفه و پایدار را برای شما به ارمغان بیاورد. بیایید تفاوت های اتصالات یو پی وی سی و پی وی سی را بررسی کنیم.

لوله PVC چیست؟

پلی وینیل کلراید یا PVC، سومین پلیمر پلاستیک مصنوعی پرفروش در سطح جهانی است. به دلیل شکل سفت لوله ها گاهی اوقات به عنوان RPVC شناخته می شود. در بیشتر موارد، معمولاً برای بسته بندی مواد غذایی و ساخت کارت ها و بطری ها استفاده می شود. همچنین در ساخت لوله‌ها و اتصالات آنها در کاربردهای ساختمانی از این مواد استفاده میشود.

لوله UPVC چیست؟

“u” در لوله های UPVC مخفف “plasticized” است. سبک اکستروژن و فرآیند به کار رفته در این لوله آن را در بازار بسیار محبوب کرده است زیرا به طور قابل توجهی عملکرد ساختاری اجزا و ساختمان ها را بهبود می بخشد. علاوه بر این، نوآوری های آن با ارائه عملکرد بهتر ساختمان که کارایی انرژی و پایداری محیطی را تضمین می کند، به طرز خیره کننده ای بی عیب و نقص هستند.

PVC در مقابل UPVC

اگرچه لوله ها و اتصالات UPVC و PVC متفاوت هستند، اما اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند زیرا هر دو از پلی وینیل کلراید ساخته می شوند. این دو لوله همچنین خواص متفاوتی از خود نشان می دهند و بنابراین در کاربردهای متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. بیایید نگاه دقیق تری بیندازیم:

  1. مواد سازنده

اساساً یک تفاوت عمده وجود دارد که اتصالات UPVC را از PVC متمایز می کند. PVC معمولاً حاوی دو نرم کننده فتالات و BPA است که آن را نسبت به لوله های uPVC انعطاف پذیرتر می کند. اتصالات UPVC اغلب به عنوان پلاستیک سفت و سخت شناخته می شوند زیرا حاوی این مواد انعطاف پذیر اضافی نیستند.

  1. موارد استفاده

در اکثر نقاط جهان، اتصالات PVC پرمصرف ترین اتصالات پلاستیکی برای حمل و نقل آب غیر شرب و ساخت خطوط فاضلاب است. از طرف دیگر، اتصالاتuPVC  بیشتر برای لوله های آب قابل آشامیدن استفاده می شود، زیرا دارای دیواره های داخلی صاف است که اجازه می دهد آب به طور پیوسته با کمترین تلاطم جریان یابد. همچنین اتصالاتUPVC  بر خلاف PVC در برابر طیف وسیع تری از دما و فرسایش شیمیایی مقاومت بیشتری دارند.

  1. ایمنی و خطرات

اتصالاتUPVC  عموماً ایمن هستند زیرا حاوی مواد نرم کننده مانند BPA یا فتالات نیستند. برخی از فتالات‌ها مانند DEHP، دی‌بوتیل و بنزیل بوتیل که برای انعطاف‌پذیری بیشتر اتصالات پلاستیکی استفاده می‌شوند، به دلیل نگرانی‌های بهداشتی و زیست‌محیطی ممنوع یا محدود شده‌اند.

  1. دوام

اتصالاتPVC  معمولا دوام کمتری نسبت بهUPVC  دارند، زیرا از نظر استراتژیک طراحی شده اند تا انعطاف پذیرتر و نرم تر باشند. با این حال، هر دوی این اتصالات پلاستیکی در برابر خوردگی اکسیداسیون توسط مواد شیمیایی مختلف و نور خورشید بسیار مقاوم هستند.

  1. هزینه

به طور کلی، اکثر محصولات UPVC و PVC مقرون به صرفه هستند، که دلیل اصلی استفاده از آنها در تولید محصولات، همین امر است. 

  1. بازیافت

اتصالات PVC و UPVC غیر قابل تجزیه هستند. با این حال، اتصالات UPVC  قابل بازیافت هستند و می‌توانند در دماهای بسیار بالا به اقلام جدید تبدیل شوند.

از آنجایی که اتصالاتPVC  بسیار انعطاف پذیر هستند، اغلب برای تولید تعداد زیادی از اتصالات ساختمانی استفاده می شود. اتصالات PVC بزرگتر به طور گسترده در لوله کشی برای کمک به انتقال آب غیر شرب استفاده می شود. آنها همچنین بهترین گزینه برای عایق کاری کابل های برق در نظر گرفته می شوند. در همین حال، اتصالاتUPVC  از مواد بسیار متنوعی ساخته شده‌اند که می‌توان آن‌ها را به اشکال مختلف بازسازی کرد یا آن‌ها را شبیه سایر محصولات مانند چوب ساخت. اتصالات UPVC  همچنین به عنوان جایگزینی برای چوب در ساخت و ساز استفاده می شود، مانند در گوشه پنجره ها و قاب های پنجره دو جداره. آنها همچنین می توانند به عنوان جایگزینی برای چدن در انواع خاصی از کارهای سنگین زهکشی و لوله کشی استفاده شوند.

پنجره ها

اگرچه PVC اغلب در قاب پنجره ها استفاده نمی شود و بیشتر برای لوله و اتصالات مورد استفاده قرار میگیرد، اما برخی از تولید کنندگان صنایع دیگر به دلیل قیمت و در دسترس بودن آن را انتخاب می کنند. UPVC بیشتر برای استفاده در قاب پنجره ها ترجیح داده می شود زیرا در برابر آب و هوا مقاوم است و در شرایط آب و هوایی معمولی تجزیه نمی شود.

استفاده های دیگر

محصولات PVC به طور گسترده در مواد پوشاک ضد آب یا چرم مانند، داخل خودرو، کفش، کابل خودرو، اسباب بازی، پرده، کفپوش وینیل و بسیاری از محصولات پلاستیکی دیگر استفاده می شود. لوله های پی وی سی کوچک و باریک گاهی در تجهیزات پزشکی استفاده می شود. از سوی دیگر، لوله‌های UPVC معمولاً در تجهیزات پزشکی و دندان‌پزشکی یافت می‌شوند، زیرا خطرات سلامتی کمتری دارند.

PVC و UPVC

محصولات PVC و UPVC همگی گرمانرم هستند، اما UPVC شکلی از PVC تغییر یافته با حذف نرم کننده ها است. CPVC کاملاً با این دو متفاوت است زیرا توسط واکنش کلر رادیکال آزاد تغییر یافته است که ترکیب کلر آن را افزایش می دهد. این واکنش ساده کلرزنی باعث می شود که تمام محصولات CPVC دارای درجه حرارت بالای 200 درجه فارنهایت باشند و نسبت به لوله های PVC نسبت به سیستم های آب گرم حساس تر باشند. لوله های PVC دارای درجه حرارت 140 درجه فارنهایت هستند. 

سخن پایانی

از اواسط قرن بیستم، لوله های پی وی سی در داخل ساختمان، پنجره ها، مبلمان و سایر سازه ها مورد استفاده قرار گرفته اند. لوله های UPVC یا PVC سفت و سخت، مزایای بیشتری نسبت به لوله های PVC دارند.