لوله چیست
لوله چیست؟

لوله چیست؟

لوله چیست؟ لوله یک جسم درون تهی است که معمولاً به صورت استوانه ای در دسترس است. جنس لوله ها نسبت به موارد مصرف آن ها متفاوت هستند که از لاستیک یا پلاستیک، شیشه، انواع مختلف فلزات، فایبر گلاس، سرامیک، بتن، آلومینیوم، مس یا متریال دیگر، در سایز و قطرهای متفاوت ساخته می شود. در گذشته از لوله هایی با جنس چوب یا سرب استفاده می شده است.

برخی از موارد مصرف لوله ها عبارت اند از:

 • انتقال و جابجایی مواد قابل جریان، شامل مایعات، گازها، دوغاب‌ها و پودرها.
 • برای ساخت سازه‌ها هم از لوله استفاده می‌شود.

برای ساخت لوله‌های فلزی معمولا از فولاد یا آلیاژهای آهن استفاده می‌شود که شامل فولاد گالوانیزه، فولاد کربنی، چدن نشکن و فولاد ضد زنگ هستند. در صورت استفاده از لوله‌های پایه آهنی در شرایطی که آب اکسیژن دارد، معمولا خوردگی به وجود خواهد آمد. لوله‌های آلومینیومی در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرند که احتمال ناسازگاری بین آهن و مایع سرویس وجود داشته باشد یا در صورتیکه وزن یک پارامتر دردسر ایجاد کند. اصلی ترین کاربرد لوله‌های مسی در سیستم‌های لوله کشی آب شهری (قابل شرب) است. از موارد مصرف لوله‌های سیستم‌های تبرید و کویل‌های انتقال حرارت کندانسورها و رادیاتورها را می توان نام برد. لوله‌هایی که از جنس آلیاژهای اینکونل، فولاد کروم مولی و تیتانیوم هستند  به دلیل وجود فشار و دمای بالا جهت استفاده در کارخانه ها و نیروگاه ها به کار گرفته می شوند.

 

تهران اتصالات یکی از قدیمیترین تولیدکننده انواع لوله و اتصالات ساخته شده از مواد اولیه با کیفیت و مقاوم می باشد که فروش لوله عمده دارند جهت اطلاع از قیمت و خرید مستقیم لوله ازکارخانه با کارشناسان فروش ما در تهران اتصالات تماس بگیرید. شماره تماس: 0216681935702166819355

 

لوله‌های پلاستیکی دارای خاصیت سبک وزنی، مقاومت بالای شیمیایی، سهولت جهت اتصال و غیر قابل خوردگی هستند که از همین رو موارد استفاده بسیاری دارند.

مواد پلاستیکی مورد استفاده عبارتند از:  پلی وینیل کلراید  (PVC)پلی وینیل کلرید کلر دار (CPVC)، پلاستیک تقویت شده با الیاف (FRP), ملات پلیمر تقویت شده (RPMP), پلی پروپیلن (PP)، پلی اتیلن (PE)، پلی اتیلن چگالی بالا اتصال-عرضی (PEX)، پلی بوتیلن (PB) و آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS). در بسیاری از کشورها، لوله‌های پی وی سی بیشترین لوله‌های مورد استفاده برای لوله‌های دفنی توزیع آب آشامیدنی و شبکه‌های فاضلاب هستند.

در مصارف کم فشار مانند جریان گرانشی یا زهکشی، معمولا از بتن یا سرامیک لوله ساخته می شود. همچنان از لوله‌های بتنی یا خاک رس شیشه ای جهت لوله کشی فاضلاب ها استفاده می شود. از بتن مسلح  جهت ساخت لوله های بتنی با قطر زیاد استفاده می شود که می‌توان آن را در بسیاری از انواع ساخت و ساز به کار برد، همچنین در انتقال جریان گرانشی آب سیلاب‌ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع لوله اتصالات پلکانی دارد که در زمان  نصب روش‌های مختلف آب‌بندی روی آن پیاده می شود.

 

 

لوله چیست؟
لوله چیست؟

 

موارد استفاده از لوله ها

 • لوله‌ کشی فاضلاب
 • آب آشامیدنی
 • آبیاری
 • انتقال جریان گاز یا مایع در فواصل طولانی
 • سیستم‌ فشرده سازی هوا
 • پوشش برای ستون بندی‌های بتنی مورد استفاده در پروژه‌های ساختمانی
 • فرآیندهای تولید در دمای و فشارهای بالا
 • صنعت نفت:

پوشش چاه نفت

تجهیزات پالایشگاه نفت

 • تحویل سیالات، شامل گازی یا مایع، در کارخانه از نقطه ای به نقطه ی دیگر طی یک فرایند
 • ارائه مواد جامد با حجم بالا، در یک کارخانه غذا از مبدا تا مقصد
 • مخازن بزرگی که تحت فشار بیشتری هستند و دیواره زخیم تری دارند، در ساخت آنها از ورق استفاده می‌شوند نه لوله

لوله‌ها جهت مصارف زیادی مورد ستفاده قرار می گیرند که شامل انتقال سیال نمی‌شود. نرده‌ها، داربست‌ها و سازه‌های نگهدارنده اغلب از لوله‌های سازه ای، به ویژه در محیط‌های صنعتی ساخته می‌شوند.

 

سوالات متداول:

لوله چیست؟

لوله یک جسم درون تهی است که معمولاً به صورت استوانه ای در دسترس است. جنس لوله ها نسبت به موارد مصرف آن ها متفاوت هستند که از لاستیک یا پلاستیک، شیشه، انواع مختلف فلزات، فایبر گلاس، سرامیک، بتن، آلومینیوم، مس یا متریال دیگر، در سایز و قطرهای متفاوت ساخته می شود.

موارد استفاده از لوله چیست؟

انتقال و جابجایی مواد قابل جریان، شامل مایعات، گازها، دوغاب‌ها و پودرها. برای ساخت سازه‌ها هم از لوله استفاده می‌شود.

خواص لوله های پلاستیکی چیست؟

لوله‌های پلاستیکی دارای خاصیت سبک وزنی، مقاومت بالای شیمیایی، سهولت جهت اتصال و غیر قابل خوردگی هستند که از همین رو موارد استفاده بسیاری دارند.

لوله ها در چه مصارفی کاربرد دارند؟

لوله‌ کشی فاضلاب / آب آشامیدنی / آبیاری / انتقال جریان گاز یا مایع در فواصل طولانی / سیستم‌ فشرده سازی هوا / پوشش برای ستون بندی‌های بتنی مورد استفاده در پروژه‌های ساختمانی / فرآیندهای تولید در دمای و فشارهای بالا / صنعت نفت

به این مطلب امتیاز دهید