انواع لوله و اتصالات
انواع لوله و اتصالات

انواع لوله و اتصالات

انواع لوله و اتصالات: فیتینگ لوله فرآیند اتصال لوله‌ها و لوله‌های مختلف برای تشکیل یک سیستم حمل مایع است. این شامل انتخاب، برش و اتصال لوله‌ها و اتصالات برای برآوردن مشخصات و الزامات مورد نظر یک سیستم لوله کشی مانند سرعت جریان، فشار و دما است.

اتصالات می‌توانند زانویی، سه راهی، کاهنده، فلنج، شیر و سایر اجزایی باشند که برای کنترل جهت، توزیع و تنظیم سیال در حال انتقال استفاده می‌شوند.

کارخانه تهران اتصالات یکی از قدیمی ترین تولیدکننده انواع لوله و اتصالات و… می باشد که فروش لوله  و اتصالات جزئی و عمده دارند جهت اطلاع از قیمت و خرید لوله و اتصالات با کارشناسان فروش ما در تهران اتصالات تماس بگیرید. شماره تماس: 0216681935702166819355

 

انواع لوله و اتصالات
انواع لوله و اتصالات

 

آداپتور

آداپتورها لوله‌هایی را به هم متصل می‌کنند که از نوع مشابه نیستند. از آنجایی که یک آداپتور می‌تواند در یک طرف نر یا ماده باشد، می‌تواند یک لوله را نر یا ماده بچرخاند.

اگر انتهای آن بدون رزوه باشد، آنها را برای جوش، لحیم کاری یا چسباندن به لوله رها می‌کنند. آداپتورها برای لوله‌های پی وی سی و مسی استفاده می‌شوند.

 

جفت

یک کوپلینگ اتصال دو لوله را که قطر یکسان و یک نوع دارند را آسان می‌کند. همچنین برای تعمیر لوله شکسته یا نشتی استفاده می‌شود. در کنار یک کوپلینگ معمولی، دو نوع دیگر کوپلینگ تراکمی و کوپلینگ لغزشی هستند.

اتصالات فشاری بین دو لوله از طریق مهر و موم لاستیکی یا واشر در دو طرف متصل می‌شود که از نشتی جلوگیری می‌کند. کوپلینگ لغزشی شامل دو لوله است که یکی از آنها به طول‌های مختلف از لوله دیگر خارج می‌شود تا طول خاصی از لوله آسیب دیده را تعمیر کند.

 

آرنج

جای تعجب نیست که این نوع اتصالات دارای خمشی است که شما را به یاد مفصل بازو می‌اندازد. آنها به جریان آب کمک می‌کنند تا جهت خود را تغییر دهد. آرنج‌ها چندین درجه دارند، از جمله 22.5، 45 و 90 درجه.

تغییرات زانویی کاهنده همچنین برای زمانی که قطر لوله‌های متصل شده متفاوت است وجود دارد. اتصالات آرنجی می‌تواند از مواد مختلفی ساخته شود.

 

قیمت انواع لوله و اتصالات

جهت خرید و اطلاع از قیمت انواع لوله و اتصالات با متخصصان ما در تهران اتصالات تماس بگیرید. شماره تماس: 0216681935702166819355

 

آستین مکانیکی

این دو لوله را با استفاده از یک پیچ یا دستگاه دیگر متصل می‌کند. این باعث می‌شود اتصالات به راحتی نصب شود. آستین یا کوپلینگ مکانیکی معمولاً از لاستیک ساخته می‌شود که در داخل یک ژاکت فلزی (گیره فولادی ضد زنگ) قرار می‌گیرد.

هنگامی که گیره سفت می‌شود، لاستیک داخل آن را فشرده می‌کند تا مهر و موم محکمی ایجاد شود. از آنجایی که این اتصال می‌تواند کمی خمیده شود، می‌تواند ناهماهنگی‌های کوچک را در مکان‌هایی که نصب سخت است، در خود جای دهد.

 

صلیب

فیتینگ متقاطع دارای دهانه‌هایی در هر چهار انتهای خود است و می‌تواند چهار لوله را به هم متصل کند. اتصالات متقاطع دارای سه ورودی و یک خروجی یا سه خروجی و یک ورودی هستند.

از آنجایی که آنها نقطه اتصال چهار لوله هستند، نسبت به سایر انواع اتصالات تحت فشار بیشتری قرار دارند و معمولاً سخت‌تر از سایر اتصالات ساخته می‌شوند.

 

دوشاخه و درپوش

دوشاخه‌ها و درپوش‌ها هر دو برای بستن دهانه‌های لوله در هنگام بازرسی و تعمیر استفاده می‌شوند.اغلب، کلاه‌ها و شاخه‌ها رزوه می‌شوند.

دوشاخه‌ها و کلاهک‌ها از مواد مختلفی از جمله فلز، پلاستیک یا لاستیک ساخته می‌شوند و می‌توان آنها را جوش، لحیم کاری، چسباندن  رزوه ای در لوله کرد.

 

کاهنده

این اتصال جریان را کوچکتر می‌کند و در نتیجه آن را کاهش می‌دهد. کاهنده‌ها دو نوع هستند. کاهنده متحدالمرکز دو لوله را در یک محور به هم متصل می‌کند و کاهنده خارج از مرکز برای اتصال لوله‌هایی با قطرهای مختلف استفاده می‌شود.

کاهنده متحدالمرکز شبیه یک مخروط است، در حالی که کاهنده‌های غیرعادی تا حدودی شبیه زنگ‌هایی با خطوط مرکزی افست هستند. آنها از ایجاد حباب هوا در لوله‌ها جلوگیری می‌کنند.

 

سه راه

سه راهی دارای ورودی و خروجی است و به شکل حرف “”T است. این یراق آلات در اندازه‌های مختلف وجود دارد و نسبت به اتصالات متقاطع محکم تر در نظر گرفته می‌شود.

سه راهی دیورتر در سیستم‌های گرمایشی که از آب استفاده می‌کنند استفاده می‌شود. آنها دارای علامت‌های جهت دار هستند و برای عملکرد سیستم باید به درستی نصب شوند.

 

شیر فلکه

سوپاپ‌ها اجازه می‌دهند تا جریان سیالات تنظیم شود. انواع مختلفی از جمله دریچه گاز، بدون بازگشت و ایزوله وجود دارد. شیرهای بدون بازگشت فقط به مایع اجازه می‌دهند در یک جهت جریان یابد و اغلب در زهکشی‌ها یافت می‌شوند. به آنها شیرهای بازرسی نیز می‌گویند .

شیرهای ایزوله بخشی از سیستم لوله کشی را جدا می‌کنند تا بتوان سیستم را سرویس نگهداری کرد. این دریچه‌ها یا باز می‌مانند یا همیشه بسته می‌مانند. با این حال، از آنجایی که ممکن است نیاز به استفاده در مواقع اضطراری داشته باشند، باید هر چند وقت یکبار بررسی شوند تا ببینیم که آیا عملیاتی هستند یا خیر.

شیرهای دریچه گاز فشار و مقدار سیال را کنترل می‌کنند. از آنجا که این مکانیسم را تحت فشار قرار می‌دهد، آنها تمایل دارند سریعتر از سایر شیرها فرسوده شوند. آنها معمولاً در نزدیکی شیرهای جداسازی نصب می‌شوند.

 

Y

این اتصال که به شکل حرف Y ساخته شده است برای اتصال سه لوله ساخته شده است. اتصالات Y به لوله‌ها اجازه می‌دهد تا ارتفاع خود را تغییر دهند و به خطوط آب شیرین یا زهکش منشعب شوند.

Yشبیه به اتصالات سه راهی است اما زاویه صاف تر اصطکاک و تلاطم در آب را کاهش می‌دهد. این اتصالات بیشتر برای اتصال یک لوله تخلیه عمودی به یک لوله افقی استفاده می‌شود.

 

شیر در اتصالات لوله

شیرها اجزای سیستم لوله کشی هستند که برای متوقف کردن یا کنترل جریان سیال در جهت آن استفاده می‌شود. بسته به کاربرد، انواع مختلفی از شیرها موجود است. برای استفاده ایزوله، به یک شیر دروازه، شیر پلاگین یا شیر توپی نیاز دارید. اگر به شیری نیاز دارید که برای جلوگیری از جریان معکوس استفاده می‌شود، از شیر چک استفاده کنید. در نهایت، اگر به چیزی برای گاز دادن یا کنترل حجم سوخت تبخیر شده نیاز دارید، از شیر گلوب، شیر پروانه ای یا شیر دیافراگمی استفاده کنید.

 

نتیجه

در نتیجه، اتصالات لوله یکی از جنبه‌های مهم هر سیستم لوله کشی است زیرا جریان و توزیع مناسب مایعات و گازها را تضمین می کند. انواع مختلفی از اتصالات لوله وجود دارد که هر کدام عملکردهای خاصی دارند، مانند تغییر جهت لوله، اتصال لوله‌ها به یکدیگر، کاهش قطر لوله و بستن انتهای لوله. هنگام انتخاب اتصالات لوله مناسب برای سیستم لوله کشی، مهم است که عواملی مانند اندازه و نوع لوله ها، فشار، دما و نوع سیال و طراحی کلی سیستم لوله کشی را در نظر بگیرید.

 

سوالات متداول

فیتینگ لوله چیست؟

فیتینگ لوله فرآیند اتصال لوله‌ها و لوله‌های مختلف برای تشکیل یک سیستم حمل مایع است. این شامل انتخاب، برش و اتصال لوله‌ها و اتصالات برای برآوردن مشخصات و الزامات مورد نظر یک سیستم لوله کشی مانند سرعت جریان، فشار و دما است.

قیمت انواع لوله و اتصالات چقدر است؟

جهت خرید و اطلاع از قیمت با متخصصان ما در تهران اتصالات تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید