اتصالات لوله پلیکا
اتصالات لوله پلیکا

اتصالات لوله پلیکا

اتصالات لوله پلیکا یا UPVC (PVC) یکی از اولین و معروف ترین لوله های پلیمری است که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت و از انواع لوله های پی وی سی با کاربردهای مختلف ساخته شد. لوله های پی وی سی به شدت آسیب دیده و عمر زیادی دارند و به دلیل مقاومت بالایی که در برابر شرایط محیطی دارند، به سرعت در بین همه محبوبیت پیدا کرده و در پروژه های زیادی برای انتقال فاضلاب، تامین آب و انتقال سیالات موفق عمل کرده اند. لوله پی وی سی با بالاترین خواص فنی و مکانیکی نیازهای اقتصادی و زیست محیطی لازم را در دنیای امروز فراهم می کند. جدیدترین مدل از خانواده لوله های پولیکا (U-PVC) لوله ای است که برای فاضلاب و آب در سراسر جهان استفاده می شود. این یک UPVC بدون نشتی و نصب آسان است.

لوله upvc  در واقع تیوب پولیکا اولین تولید کننده این نوع لوله پلیکا است و در ایران به همین نام نامگذاری شد و عموم مردم نام پولیکا را برای لوله های یو پی وی سی خاکستری انتخاب کردند و نام پولیکا بر روی این نوع لوله ماندگار شد.لوله های PVC و UPVC در حال حاضر پرمصرف ترین نوع لوله در ساختمان ها و پروژه های ساختمانی و بیشترین استفاده از لوله های upvc در انتقال فاضلاب می باشد . با پیشرفت صنعت پلیمر و فرآیندهای ساخت، امروزه انواع لوله های upvc در حال ساخت است و نصب و سرعت اجرای این محصولات بسیار بالا و آسان و انواع لوله های بی صدا (لوله های بدون صدا) نیز می باشد. تولید و به بازار عرضه می شود.

تهران اتصالات یکی از قدیمی ترین تولیدکننده اتصالات پلیکا، لوله و اتصالات و… می باشد که فروش اتصالات پلیکا جزئی و عمده دارند جهت اطلاع از قیمت و خرید اتصالات پلیکا با کارشناسان فروش ما در تهران اتصالات تماس بگیرید. شماره تماس: 0216681935702166819355

 

اتصالات لوله پلیکا
اتصالات لوله پلیکا

 

اتصالات لوله پلیکا

زانوها

زانو ها یکی از اتصالات پلیکا می باشد که در هنگام لوله کشی برای تغییر مسیر یا زاویه دادن لوله ها مورد استفاده قرار میگیرند زانو ها در سه زاویه 45 و 5/87 و 90 درجه موجود می باشد. که با نام های تجاری زانوی 45 درجه و سه راه خم و زانوی 90 درجه در نامگذاری شده اند.

 

سه راهی ها

سه راه پلیکا نوعی اتصالات پلیکا می باشد که برای انشعاب گیری یا تغییر مسیر لوله پلیکا مورد استفاده قرار میگیرد سه راه پلیکا در سه زاویه 45 و5/87 و 90 درجه موجود می باشد یکی دیگر از انواع این محصول سه راه تبدیل می باشد که ضمن تغییر مسیر یا انشعاب گیری در مسیر لوله پلیکا امکان تغییر سایز لوله را نیز فراهم می کند.

 

سه راه خم

سه راه خم 87.5 درجه پلیکا این نوع از اتصالات پلیکا به علت حذف نقاط مرده درون آنها سبب کاهش سرو صدای ناشی از عبور فاضلاب٬ جلوگیری از انسداد و تسهیل در حرکت فاضلاب می شود .اتصالات 87.5 درجه دارای زاویه بازتری نسبت به اتصالات 90 درجه بوده که سبب بوجود آمدن یک شیب جهت تسهیل حرکت فاضلاب درون لوله و اتصال پلیکا شده که همین امر از انسداد لوله و اتصال در اثر رسوب فاضلاب جلوگیری می نماید. زیرا یکی از عوامل مهم ایجاد انسداد٬ کاهش سرعت حرکت فاضلاب در حال عبور از شبکه فاضلابی می باشد.

 

تبدیل ها

تبدیل نوعی از اتصالات پلیکا می باشد که برای اتصال دو لوله پلیکا با سایز های متفاوت به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد

 

سیفون ها

سیفون نوعی از اتصالات پلیکا می باشد که مانع از برگشتن فاضلاب ٬ بوی بد و جانوران موزی از درون شبکه فاضلاب به داخل ساختمان است محل نصب سیفون پلیکا در خروجی راه آب ٬ سرویس بهداشتی ٬ حمام و آشپزخانه است. معمولا سیفون پلیکا در سایزهای 125 ، 110 ، 90 ، 63 می باشد.

 

در پوش ها

درپوش پلیکا نوعی از اتصالات پلیکا می باشد که جهت مسدود کردن انتهای لوله پلیکا به طور موقت یا دائم برای جلوگیری از ورود اشیا یا مصالح ساختمانی به درون شبکه می باشد.

 

بوشن ها

وشن پلیکا نوعی از اتصالات پلیکا می باشد که استوانه ای شکل با دوسر مادگی و در دو نوع ترمزدار و تخت موجود است بوشن ترمزدار پلیکا برای اتصال لوله های پلیکا بدون نیاز به حرارت دادن استفاده می شود و بوشن تخت پلیکا برای تعمیر شکستگی های لوله پلیکا و ایجاد انشعابات جدید استفاده می شود.

 

چهار راه ها

چهار راه پلیکا نوعی از اتصالات پلیکا می باشد که در بعضی مسیرهای اصلی شبکه فاضلاب که تعداد اتصالات مصرفی افزایش می یابد و همچنین ایجاد دو انشعاب ۴۵ درجه به جای دو عدد سه راهی جهت صرفه جویی در فضا و تعداد اتصال یک عدد چهار راه استفاده می شود و یا در شبکه جهت انشعابات بعدی قابل پیش بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

استفاده از لوله upvc

– حمل و نقل فاضلاب

– کاربردهای شهری و صنعتی

– شبکه های آبرسانی تحت فشار

– پوشش کابل های شبکه برق و برق

– پوشش کابل های مخابراتی

 

انواع لوله pvc

لوله های upvc پارس اتیلن کیش در مدل های نمدی، پیچی، رزوه ای، چسبی و واکسی تولید می شوند که هر کدام با توجه به کاربردشان مورد استفاده قرار می گیرند. از لوله های upvc برای انتقال سیالات بدون فشار یا با فشار کم استفاده می شود و برای این دسته از کارها از اتصالات رایج استفاده می شود اما برای سیالات فشار قوی استفاده از اتصال جوش مهم است. لوله های پی وی سی (u-pvC) امروزه در ساختمان ها استفاده نمی شوند و لوله های بسیار قابل اعتمادی برای کاربردهای زهکشی هستند و اکثر لوله ها و سیستم های زهکشی از لوله های upvc هستند.

خواص و مزایای U- PVC (Polica)

 

مقاومت لوله UPVC در برابر خوردگی

لوله های فراری جریان الکتریکی هستند و در برابر واکنش های الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها، بازها و نمک ها که منجر به خوردگی می شوند مقاوم هستند. لوله های U-PVC در برابر کاربردهای U-PVC در فلزات مقاوم هستند. این ویژگی در سطح داخلی و خارجی لوله پی وی سی وجود دارد. در نتیجه استفاده از لوله ای که خاک مهاجم در آن وجود دارد بسیار مقرون به صرفه است

 

مقاومت شیمیایی بالا در لوله UPVC

در برابر بسیاری از آلکول ها، روغن ها و روغن های غیر معطر مقاوم است. همچنین در برابر مواد شیمیایی موجود در خاک مقاوم است و آب در برابر اکثر مواد خورنده مانند اسیدهای معدنی، بازها و PVC در برابر نمک مقاوم است. برای کارهای معمولی آبرسانی، لوله های شیمیایی تنها زمانی معرفی می شوند که شرایط غیرعادی وجود داشته باشد یا برای انتقال مواد شیمیایی استفاده شود.

 

لوله UPVC

مدول الاستیسیته و انعطاف پذیری

مقاومت لوله های U-PVC (polica) در برابر شکست یکی از مزایای عملکردی مهم آنها است. PVC بدون بارگذاری می تواند بدون شکستگی تغییر شکل دهد. مدول الاستیک U-PVC یکی از مهمترین مزیت های آن برای کاربردهای فنی به خصوص در شرایطی که حرکت یا لرزش خاک محتمل است (زلزله و غیره) است. سطح بالای این کمیت باعث می شود تا دوگانگی این لوله ها به حداقل برسد. همچنین با توجه به اینکه ضخامت لوله های فاضلاب بر اساس میزان مدول الاستیسیته رزینی مورد استفاده در لوله سازی تعیین می شود، ماژول U-PVC بالا باعث کاهش ضخامت لوله و افزایش جریان متقاطع در جریان می شود.

 

استحکام کششی طولانی

(MRS) برای ارائه استحکام کششی طولانی فرموله شده اند. حداقل استحکام مورد نیاز لوله های U-PVC حدود دو برابر مقادیر مربوط به سایر لوله های پلاستیکی است، مانند پلی یو پی وی سی (که در طراحی لوله های تحت فشار استفاده می شود) برای لوله ها کمتر از سایر لوله های پلاستیکی است و در نهایت وزن کمتری دارد. که U-PVC است اتیلن است. به همین دلیل ضخامت لوله ها یک مزیت مهم است.

 

استحکام به وزن بالا، نسبت وزن سبک

این یک مزیت سبک وزن چشمگیر دارد که جنبه ایمنی مهم U-PVC ضخامت و سبکی این لوله ها را به حداقل می رساند. لوله یو پی وی سی استحکام بالایی دارد. حمل و نقل آسان، به حداقل رساندن آسیب کار و تسهیل نصب و حمل و نقل ارزان تر. یک نفر می تواند به راحتی دو لوله 6 متری 110 را حمل کند اما فقط می تواند کمتر از 1.5 متر لوله آهنی 110 را با همان نیرو حمل کند.

 

لوله UPVC

اتصالات کوپلینگ

U-PVC یک مزیت مهم برای هر لوله آب بندی اتصالات است. لوله های فشاری (پولیکا) با عمق ورودی بالا و سیستم های پارویی. از همین مزیت برای بهتر بودن نسبت به محصولات سنتی استفاده کرد.

 

مقاومت در برابر سایش و خراش

لوله های U-PVC (Polka) مقاومت بالایی در برابر سایش و خراش نشان می دهند. ثابت شده است که لوله های PVC برای حمل مواد گرد و غبار بسیار بادوام تر از لوله های فلزی، سیمانی و سفالی هستند.

 

قدرت ضربه در لوله های UPVC

در شرایط عادی، لوله‌های U-PVC در مقایسه با لوله‌های سفالی، سیمانی و رایج‌ترین مواد در لوله‌سازی، مقاومت نسبتاً بالایی در برابر آسیب ضربه دارند. علیرغم کاهش مقاومت ضربه ای لوله های U-PVC در دماهای بسیار پایین، مقاومت ضربه همچنان بالاتر از حد مورد نیاز است.

 

زبری کم در لوله UPVC

ناهمواری لوله عامل بسیار مهم و موثری در کاهش فشار و کاهش دبی می باشد. لوله یو پی وی سی به دلیل سطوح داخلی بسیار صیقلی (ضریب زبری و اصطکاک کم) مقاومت بسیار کمی در برابر جریان سیال دارد. علاوه بر این، در بسیاری از لوله ها، باکتری ها در بخش های ناهموار لوله تجمع می کنند (تشکیل بیوفیلم) و جریان آب را از طریق جریان آب می بندند که باعث افت فشار و سلامت آب آشامیدنی می شود. تاثیر منفی. زبری هیدرولیکی لوله های U-PVC با جلوگیری از تشکیل بیوفیلم، علاوه بر کاهش افت فشار، از رسوب لجن در شبکه های فاضلاب جلوگیری می کند و در شبکه های توزیع آب شرب نیز خطر آلودگی را کاهش می دهد. از این رو،

 

کیفیت آب

با استفاده از فرمولاسیون مناسب برای تولید لوله های یو پی وی سی با رعایت استانداردهای 62-61NSF می توان از آن برای انتقال آب آشامیدنی استفاده کرد و اطمینان حاصل کرد که سرب، قلع و سایر عناصر سمی مانند جیوه، کرم، کادمیوم و باریم کمتر از حد استاندارد هستند.

 

لوله UPVC

مقاومت لوله UPVC در برابر شعله

لوله U-PVC به سختی مشتعل می شود و در غیاب منبع خارجی به سوختن ادامه نمی دهد. دمای شعله ور شدن خود به خود 454 درجه سانتیگراد است که بسیار بالاتر از اکثر مصالح ساختمانی است. در اثر سوختن PVC گاز HCl آزاد می شود که از رسیدن اکسیژن به محل مشتعل جلوگیری می کند. به همین دلیل است که PVC را عامل خود خاموش کننده می نامند.

 

قیمت مناسب لوله UPVC

علاوه بر امتیازات ذکر شده برای لوله های یو پی وی سی (پولیکا)، قیمت این لوله ها بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر لوله های پلیمری، فلزی، چدنی و … می باشد. به طوری که امروزه لوله های U-PVC در دنیا یکی از گزینه های اصلی در شبکه های آب و فاضلاب می باشد.

 

کیفیت لوله های upvc

لوله های upvc مانند لوله های پلی اتیلن نیستند که نمی توان به آنها افزودنی اضافه کرد و اکثر تولید کنندگان غیر استاندارد مواد افزودنی به نام فیلر اضافه می کنند که بر کیفیت لوله PVC تاثیر می گذارد و لوله شکننده می شود.

در ظاهر، لوله upvc شکننده تر و خشک تر است، استاندارد نزدیک به استاندارد است. upvc استاندارد باید نرم باشد و به راحتی با هیچ ضربه ای ترک نخورد یا بشکند. در زمینه تولید لوله upvc به شدت گمراه کننده و تقلبی است و در هنگام خرید لوله upvc به نام استاندارد، نام سازنده و شماره استاندارد روی تیوب مراجعه کنید. زیرا لوله upvc که برای پوشش کابل استفاده می شود نمی تواند برای انتقال فاضلاب استفاده شود و ممکن است استحکام کافی نداشته باشد.

 

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مناسبی در رابطه با اتصالات لوله پلیکا در اختیار شما عزیزان قرار دهیم جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در تهران اتصالات تماس بگیرید.شماره تماس: 0216681935702166819355

 

سوالات متداول

زانوها اتصالات لوله پلیکا چیست؟

زانو ها یکی از اتصالات پلیکا می باشد که در هنگام لوله کشی برای تغییر مسیر یا زاویه دادن لوله ها مورد استفاده قرار میگیرند زانو ها در سه زاویه 45 و 5/87 و 90 درجه موجود می باشد. که با نام های تجاری زانوی 45 درجه و سه راه خم و زانوی 90 درجه در نامگذاری شده اند.

در چه جاهایی از لوله upvc استفاده می شود؟

- حمل و نقل فاضلاب - کاربردهای شهری و صنعتی - شبکه های آبرسانی تحت فشار

5/5 - (3 امتیاز)