لوله پلیکا
لوله پلیکا

لوله پلیکا یا PVC  چیست؟

لوله پلیکا یا پی وی سی مخفف سه حرفی است که برای توصیف پلی وینیل کلراید، پلاستیک مصنوعی و مواد بسیار متنوع استفاده می شود. بسیاری از افراد بر این باورند پلیکا، نام جنس این لوله است. در صورتی که نام یکی از برندهای معتبری است که مشغول تولید لوله پی وی سی است.  لوله پلیکا به طور گسترده در جامعه مدرن و کاربردهای بخش به عنوان لوله برای انتقال مایعات از آب به مواد شیمیایی به مواد تشکیل دهنده استفاده می شود. uPVC مخفف پلی وینیل کلرید غیرپلاستیک شده است و لوله پلیکا بدون مواد پلاستیکی (انعطاف پذیری) اضافه شده است. PVC و uPVC اغلب برای اشاره به یک محصول استفاده می شود و اکثر لوله‌های PVC استاندارد در واقع لوله uPVC هستند. در سطح پایه خود، PVC یک ماکرومولکول تکرارشونده از واحدهای مونومر منفرد وینیل کلرید (VC) است که توسط واکنش شیمیایی به یکدیگر متصل شده‌اند تا پلیمر پلی وینیل کلرید، PVC را تولید کنند.

تهران اتصالات یکی از قدیمی ترین تولیدکننده لوله پلیکا، لوله و اتصالات و… می باشد که فروش لوله پلیکا جزئی و عمده دارند جهت اطلاع از قیمت و خرید لوله پلیکا با کارشناسان فروش ما در تهران اتصالات تماس بگیرید. شماره تماس: 0216681935702166819355

برای طبقه بندی پلیمر، PVC به بخش ترموپلاستیک مواد پلاستیکی تعلق دارد. به عنوان یک ترموپلاستیک، این بدان معناست که PVC هنگام گرم شدن نرم می شود و می تواند برای استفاده در تولید مذاب شود یا برای استفاده مجدد بازیافت شود. این شبیه به الفین هایی مانند پلی اتیلن و پلی پروپیلن است که ترموپلاستیک نیز هستند. همچنین مشابه الفین ها، پی وی سی از فرآیند پالایشگاهی منابع نفت طبیعی که سوخت‌های مدرن تولید می کند، به دست می آید. گاز اتیلن و کلر از سنگ نمک (NaCl) با یکدیگر واکنش داده و وینیل کلرید تولید می‌کنند که سپس برای تولید پلی‌وینیل کلرید، که به عنوان PVC نیز شناخته می‌شود، تصفیه می‌شود.

 

پلی‌وینیل کلراید
پلی‌وینیل کلراید

 

خصوصیات و خواص لوله پلیکا

PVC به عنوان یک ماده نسبتاً بادوام، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر بسیاری از شرایط کاری سخت است که می تواند شامل مواد شیمیایی، خاک، آب، فاضلاب و فشار آب باشد. به عنوان یک پلاستیک، PVC به طور طبیعی در برابر خوردگی، زنگ زدگی و اثرات هوازدگی مقاوم است، به استثنای حساسیت طولانی مدت PVC به قرار گرفتن مداوم در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید. در پردازش و پردازش مواد شیمیایی، PVC استحکام شیمیایی کافی و سازگاری با بسیاری از خورنده‌ها، اسیدهای قوی و ضعیف، بازهای ضعیف و مواد سوزاننده و همچنین محلول‌های هالید/نمک را ارائه می‌دهد. نمونه‌ای از لوله PVC فیزیکی

 

در مقایسه با بسیاری از مواد فلزی که برای کاربردهای مشابه استفاده می شوند، محصولات ساخته شده از PVC سبک وزن هستند، به راحتی قابل مانور هستند و می توانند واکنش شیمیایی کمتری از خود نشان دهند. آنها همچنین اغلب هزینه‌های خرید و نصب کمتری را گزارش می کنند که به نوبه خود باعث افزایش عمر سرویس به نسبت هزینه می شود. لوله کشی و تجهیزات تولید شده از پی وی سی زمانی که در محیط‌های کاری ایده آل و بدون آسیب استفاده شوند، می توانند عمر مفیدی معادل 100 سال یا بیشتر داشته باشند.

 

از نظر شرایط کاری، خواص و حساسیت، PVC می‌تواند در برابر دماهای بالا، سناریوهایی که ممکن است سیالات انجماد را تجربه کنند، کاربردهایی که شامل گازهای تحت فشار و نصب طولانی مدت در فضای باز با قرار گرفتن در معرض نور خورشید است، حساس باشد. حداکثر دمای سرویس برای درپوش PVC حدود 140 درجه فارنهایت (60 درجه سانتیگراد) است که در آن نرم شدن مواد PVC می تواند شروع شود. حداقل دمای پی وی سی در هنگام دست زدن به مایعات مرتبط است و تا حد زیادی به نقطه انجماد مایع بستگی دارد. از انجماد سیال در لوله‌های PVC باید اجتناب شود زیرا انبساط همراه می تواند باعث آسیب یا شکستن مواد ساختاری شود.

 

PVC به عنوان لوله و لوله کشی فاقد دوام مهندسی ساختاری برای کنترل گازهای تحت فشار است و به دلیل پتانسیل ترکیدن برای انتقال گاز / هوا در نظر گرفته نشده است. PVC برای مصارف طولانی و بالای زمین در فضای باز توصیه نمی شود، مگر اینکه با ترکیبات تثبیت کننده اشعه ماوراء بنفش مانند دی اکسید تیتانیوم پوشیده، رنگ شده یا ساخته شده باشد. واکنش‌های رادیکال آزاد در امتداد سطح ماده منجر به تغییر رنگ PVC و افزایش شکنندگی پلاستیک می‌شود، اما توجه داشته باشید که این فقط در مورد انعطاف‌پذیری خارجی PVC در برابر ضربه و ریزش صدق می‌کند.

 

نحوه استفاده از لوله پلیکا

نمونه ای از استفاده از لوله پی وی سی اولین بار در دهه 1920 اجرا شد، PVC در حال حاضر به شدت در لوله‌های انتقال آب، هواکش‌ها و اردک کاری برای سازه ها، لوازم و تجهیزات، لوله کشی انتقال فاضلاب و ضایعات، انتقال سیالات شیمیایی، در مهندسی ساخت و ساز و همچنین مجموعه ای از موارد استفاده می شود. اقلام فردی، منحصر به فرد و محصولات مصرفی. هنگامی که PVC در کاربردها استفاده می شود، هنگامی که بدون مواد افزودنی خاص و بالقوه مضر به مواد رزین پایه مانند سرب ساخته شود، غیر سمی و نسبتاً بی اثر در نظر گرفته می شود. رایج‌ترین شکل PVC، PVC غیرپلاستیک (uPVC) است و نوعی PVC است که برای ساخت مواد سفت و سخت مانند لوله‌ها، ورق‌ها و تجهیزات ساختاری استفاده می‌شود. نوع متداول دیگر PVC، PVC پلاستیکی است که همانطور که از نامش مشخص است، مواد پلاستیک کننده به رزین اضافه شده است که انعطاف پذیری مواد را افزایش می دهد.

 

اغلب هر زمان که مخفف PVC ذکر می شود، استفاده از uPVC به عنوان نوع ماده دخیل است و کمتر درک می شود. PVC غیرپلاستیک شده برای استفاده از آن در حمل و نقل آب آشامیدنی و آشامیدنی، دارای گواهینامه ANSI و NSF 61 است. سایر گواهینامه‌های رایج طراحی استفاده از PVC عبارتند از ASTM D1785، D2241، D2729، D3034 و AWWA C900/909. این تاییدیه‌های طراحی مختلف و استانداردهای ساخت پلی‌وینیل کلراید، پلیمر را برای استفاده در بسیاری از سناریوهای کاربردی مدرن که اکنون معمولاً PVC در آنها استفاده می‌شود، تأیید می‌کند.

 

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مناسبی در رابطه با لوله پلیکا در اختیار شما عزیزان قرار دهیم جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در تهران اتصالات تماس بگیرید.شماره تماس: 0216681935702166819355

 

سوالات متداول

لوله پلیکا یا UPVC چیست؟

لوله پلیکا یا پی وی سی مخفف سه حرفی است که برای توصیف پلی وینیل کلراید، پلاستیک مصنوعی و مواد بسیار متنوع استفاده می شود. بسیاری از افراد بر این باورند پلیکا، نام جنس این لوله است. در صورتی که نام یکی از برندهای معتبری است که مشغول تولید لوله پی وی سی است. لوله پلیکا به طور گسترده در جامعه مدرن و کاربردهای بخش به عنوان لوله برای انتقال مایعات از آب به مواد شیمیایی به مواد تشکیل دهنده استفاده می شود.

خصوصیات و خواص لوله پلیکا چیست؟

PVC به عنوان یک ماده نسبتاً بادوام، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر بسیاری از شرایط کاری سخت است

به این مطلب امتیاز دهید