اتصالات UPVC
لوله و اتصالات UPVC

 اتصالات UPVC

 اتصالات UPVC: لوله‌های پلاستیکی امروزه کاربردهای زیادی در صنایع مختلف از جمله کشاورزی، ساختمانی، برق، مخابرات، آب و فاضلاب و … دارند که انواع مختلفی از این لوله‌ها از جمله لوله‌های HDPE، CPVC، UPVC و PVC تولید و عرضه می شود. می توان گفت لوله‌های PVC و UPVC کاربرد بیشتری دارند. تفاوت لوله pvc و upvc کم است. هر دو نوع لوله می توانند کاربردهای زیادی داشته باشند. در واقع مواد اولیه این لوله‌ها شبیه به هم بوده و تنها در فرآیند تولید با هم تفاوت دارند که همین امر باعث ایجاد تفاوت‌های دیگری در خواص فیزیکی لوله‌ها شده است. می توان گفت مهمترین تفاوت لوله pvc و upvc عدم وجود ماده ای به نام فتالات (BPA) در لوله‌های UPVC است که باعث شده کاربردهای متفاوتی مانند لوله کشی برای آب آشامیدنی داشته باشد

تهران اتصالات یکی از قدیمی ترین تولیدکننده لوله و اتصالات می باشد که فروش اتصالات UPVC جزئی و عمده دارند جهت اطلاع از قیمت و خرید اتصالات UPVC با کارشناسان فروش ما در تهران اتصالات تماس بگیرید. شماره تماس: 0216681935702166819355

 اتصالات UPVC چیست؟

همانطور که گفته شد تفاوت pvc و upvc در فرآیند تولید آنهاست. لوله‌های پی وی سی در واقع لوله‌های پی وی سی هستند که غیر پلاستیکی و سخت‌تر و محکم‌تر شده‌اند‌. لوله UPVC مخفف پلی وینیل کلراید بدون پلاستیک است. این محصول فاقد فتالات یا BPA است و بنابراین برای سلامتی مضر نیست. PVC مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و فشار دارد به همین دلیل کاربردهای متعددی در تولید لوله، در و پنجره و .. UPVC برای اولین بار در سال 1912 تولید شد و امروزه کاربردهای زیادی در صنایع مختلف و لوله و اتصالات دارد.

 

لوله و اتصالات UPVC
لوله و اتصالات UPVC

 

 

لوله pvc چیست؟

لوله پی وی سی (پلی وینیل کلراید) یکی از پرمصرف ترین پلاستیک‌های جهان است که کاربردهای فراوانی در صنعت ساختمان، بهداشت، حمل و نقل، کشاورزی، بسته بندی و… دارد. لوله‌های آب در سیستم‌های آبیاری و خطوط زهکشی و … معمولا ساخته می شوند. از PVC پلی وینیل کلراید از پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلرید تشکیل شده و حاوی 43 درصد وینیل و 57 درصد کلر است. این محصول پس از پلی اتیلن و پلی پروپیلن به عنوان سومین محصول پرمصرف پلاستیک در جهان شناخته می شود و هر ساله 5 درصد مصرف دارد. اضافه خواهد شد. این ماده اولین بار در سال 1872 توسط شیمیدان آلمانی یوگن بومان کشف شد. در اوایل قرن بیستم BF Goodrich با افزودن مواد دیگر به این محصول انعطاف پذیری آن را افزایش داد و امروزه کاربردهای فراوانی دارد.

 

تفاوت لوله pvc و upvc

اگرچه می توان گفت عمده ترین و بارزترین تفاوت لوله‌های pvc و upvc در نحوه تولید و وجود ماده ای به نام فتالات در لوله‌های پی وی سی است، اما همین تفاوت‌اند‌ک باعث شده تا از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی تفاوت‌هایی بین این لوله‌ها وجود داشته باشد. دو نوع لوله این شامل:

 

تجزیه و بازیافت

لوله‌های PVC و UPVC هر دو زیست تخریب پذیر نیستند و اگر در طبیعت باقی بمانند تجزیه نمی شوند، اما تفاوت لوله‌های pvc و upvc در این است که قابل بازیافت هستند و می توان آنها را در دمای اتاق بازیافت کرد. بالا به محصولات دیگر تبدیل شد.

 

کاربردهای PVC و UPVC در ساخت و ساز

همانطور که گفته شد این مواد جزو پرمصرف ترین پلاستیک‌های دنیا هستند. هر سال استفاده از آنها به طور چشمگیری افزایش می یابد. از آنجایی که لوله‌های پی وی سی انعطاف پذیرتر هستند، می توان از آنها در ساخت و ساز و لوله کشی استفاده کرد. همچنین این لوله‌ها در سایزهای بزرگ کاربردهای متعددی در صنعت آب و فاضلاب دارند. لوله‌های پی وی سی سازگاری بالایی با محیط زیست دارند و به عنوان جایگزینی عالی برای چوب و فلز در ساخت درب و پنجره شناخته می شوند. با توجه به استانداردهای بهداشتی، می توان از آنها برای انتقال آب آشامیدنی استفاده کرد. به طور کلی این لوله‌ها در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند و هر روز در بخش‌ها و صنایع جدیدتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

نرخ ایمنی و خطرات

اگرچه هر دو نوع لوله در صنایع مختلف مانند برق، ساختمان، مخابرات و … کاربردهای فراوانی دارند، اما معمولاً توصیه می شود از لوله پی وی سی به عنوان لوله برق استفاده نشود. تماس لوله‌های پی وی سی با آتش باعث آزاد شدن کلرید هیدروژن می شود و مضرات متعددی برای سلامتی انسان دارد. لوله‌های پی وی سی نیز از فتالات‌هایی مانند دی بوتیل ساخته می شوند که برای محیط زیست بسیار خطرناک هستند. لوله‌های UPVC هیچ گونه فشار و تاثیر محیطی ندارند. زیرا در ساخت آن از نرم کننده‌ها و فتالات‌ها استفاده نشده است.

قدرت و طول عمر

همانطور که گفته شد امروزه این لوله‌ها جایگزین بسیاری از مواد مانند چوب، مس، آلومینیوم، آهن و و شده‌اند‌ و کاربردهای زیادی دارند. می توان گفت لوله پی وی سی بهترین لوله پلاستیکی دنیاست. زیرا در برابر فرسایش، مواد شیمیایی و ضربه فوق العاده مقاوم است و دیواره داخلی آن ضریب اصطکاک بسیار پایینی دارد. این لوله‌ها می توانند دمای بسیار بالا و بسیار پایین را نیز تحمل کنند. یکی دیگر از تفاوت‌های لوله pvc و upvc طول عمر آنها است و لوله‌های UPVC معمولا عمر بیشتری دارند. به همین دلیل بیشتر در لوله کشی آب شرب مورد استفاده قرار می گیرند.

 

ماندگاری و ماندگاری

با توجه به اینکه لوله‌های پی وی سی نرم و انعطاف پذیرتر از سایر پلاستیک‌ها طراحی شده‌اند‌، در مقایسه با لوله‌های UPVC از دوام و دوام کمتری برخوردار هستند. هر دو نوع در برابر نور خورشید، اکسیداسیون و همچنین مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند. به همین دلیل در صنایع مختلف و به عنوان نگهدارنده لوله‌های تاسیساتی استفاده می شود.

 

رایج ترین موارد استفاده از اتصالات UPVC عبارتند از:

 • سیستم آبیاری تحت فشار مزرعه
 • سیستم تامین آب شهری
 • سیستم فاضلاب شهری
 • سیستم فاضلاب ساختمان
 • سیستم تامین آب از چاه‌های آب
 • سیستم تامین آب ساختمان
 • انتقال کابل‌های برق و مخابرات
 • سیستم تهویه ساختمان
 • ویژگی‌های سیستم تخلیه آب باران Plica (UPVC)

 

همچنین ویژگی‌های قابل توجهی در این نوع پلاستیک وجود دارد که می توان به برخی از آنها اشاره کرد:

 • عاری از زنگ زدگی، پوسیدگی و رسوب، بدون تغییر رنگ، طعم یا بوی آب. 2. سهولت نصب و راه‌اند‌ازی بدون نیاز به تجهیزات خاص برای جوشکاری لوله‌های پلی اتیلن و لوله‌های سبز
 • مقاوم در برابر اسیدها و بازها در فاضلاب
 • انتقال حرارت کمی نسبت به فلزات
 • مناسب برای مناطق زلزله خیز، رسوبی و مرطوب.
 •      6.عدم انبساط طولی مخرب
 • سرعت جریان بالای پلاک نسبت به سایر جنس‌ها و ماندگاری آن در طول زمان. 8. داشتن کمترین ضریب انبساط طولی نسبت به سایر پلیمرها
 • کمترین ضریب انبساط طولی نسبت به سایر پلیمرها

 

جمع بندی

امروزه لوله‌های پی وی سی و یو پی وی سی به دلیل ویژگی‌هایی از جمله ضریب اصطکاک پایین، وزن کم، مقاومت در برابر خوردگی بالا، مقاومت شیمیایی، عمر طولانی، داشتن استانداردهای بهداشتی، بدون ضرر و زیان به عنوان پرمصرف ترین پلاستیک در سراسر جهان در صنایع مختلف شناخته می شوند. محیط و کار در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. می توان گفت مهمترین تفاوت لوله pvc و upvc عدم وجود فتالات در لوله‌های پی وی سی است که باعث سفت شدن آن شده است. این باعث ایجاد تفاوت در دوام، سلامت، ایمنی و بازیافت می شود.

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مناسبی در رابطه با اتصالات UPVC  در اختیار شما عزیزان قرار دهیم جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در تهران اتصالات تماس بگیرید.شماره تماس: 0216681935702166819355

 

سوالات متداول

لوله و اتصالات UPVC چیست؟

همانطور که گفته شد تفاوت pvc و upvc در فرآیند تولید آنهاست. لوله‌های پی وی سی در واقع لوله‌های پی وی سی هستند که غیر پلاستیکی و سخت‌تر و محکم‌تر شده‌اند‌. لوله UPVC مخفف پلی وینیل کلراید بدون پلاستیک است. این محصول فاقد فتالات یا BPA است و بنابراین برای سلامتی مضر نیست. PVC مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و فشار دارد به همین دلیل کاربردهای متعددی در تولید لوله، در و پنجره و .. UPVC برای اولین بار در سال 1912 تولید شد و امروزه کاربردهای زیادی در صنایع مختلف و لوله و اتصالات دارد.

تفاوت لوله pvc و upvc چیست؟

اگرچه می توان گفت عمده ترین و بارزترین تفاوت لوله‌های pvc و upvc در نحوه تولید و وجود ماده ای به نام فتالات در لوله‌های پی وی سی است، اما همین تفاوت‌اند‌ک باعث شده تا از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی تفاوت‌هایی بین این لوله‌ها وجود داشته باشد.

اتصالات UPVC در چه جاهایی استفاده می شود؟

سیستم آبیاری تحت فشار مزرعه سیستم تامین آب شهری سیستم فاضلاب شهری سیستم فاضلاب ساختمان سیستم تامین آب از چاه‌های آب

به این مطلب امتیاز دهید